Salesiánské dílo nezná hranic. Od října 2013 je toho důkazem nově otevřený klub „Přístav“ v Prostřední Suché. Přístav je útočištěm dětem od 6ti do 14ti let na rozbouřeném moři místního sídliště každé pondělí a úterý od 14 do 17 hodin. Krátce po otevření se dobré slovo o „Přístavu“ velmi rychle rozšířilo mezi děti a mládež ze ZŠ Kapitána Jasioka a naše malá místnost o pár metrech čtverečních některé dny téměř praskala ve švech. Mohli bychom trhat rekordy v tom, kolik různých aktivit se dá provozovat v jedné místnosti najednou – od pingpongových a fotbálkových turnajů, přes tancování na tanečních podložkách, žonglování, hraní karetních a deskových her, hraní na drumbeny, djembe a kytaru, zpívání a poslech nejnovějších hitů, až po výtvarné a tvořivé aktivity. Spousty možností skýtá také přilehlý areál školy s hřištěm, lesíkem i altánkem, který využíváme pro míčové hry, lanové aktivity, oblíbené ježdění na kolečkových bruslích a podobně. Často už půl hodiny pře začátkem děti stepují přede dveřmi a nabízejí svou pomoc s přípravou klubu, jen aby mohly být s námi. S radostí, s jakou nás děcka mezi sebe přijala a jakou k nám mají důvěru, jde ruku v ruce uvědomování si naší zodpovědnosti za to, jaký příklad jim svým působením zde předáme. Díky nadšení a obdivuhodnému elánu dvou externistů a dvou dobrovolníků můžeme s dětmi dělat to, co je baví a zároveň v nich nacházet a podporovat skryté dary a talenty. Dílo Dona Boska – dílo Boží – žije hlasitým a energickým životem, přijďte se podívat.

 

Klub Přístav Havířov – Prostřední Suchá je sociálně vyloučená lokalita našeho města, kde laické salesiánské hnutí dne 1. 10. 2013 otevřelo dveře nového klubu Přístav, který provozuje Don Bosko Havířov o.p.s. Přístav je útočištěm dětem od 6ti do 14ti let na rozbouřeném moři místního sídliště každé pondělí a úterý od 14 do 17 hodin. Krátce po otevření se dobrá zpráva o „Přístavu“ velmi rychle rozšířila mezi děti a mládež ze ZŠ Kapitána Jasioka. Nejprve se jednalo o jednu malou místnost, později, po dobré spolupráci se ZŠ, nám byla pronajata ještě druhá místnost. 10 Tím se rozšířila také nabídka aktivit pro děti: od pingpongových a fotbálkových turnajů, přes tancování na tanečních podložkách, žonglování, hraní karetních a deskových her, hraní na drumbeny, djembe a kytaru, zpívání a poslech nejnovějších hitů, také sebeobranu a zdravovědu až po výtvarné a kreativnětvořivé aktivity. Spousty možností skýtá také přilehlý areál školy s hřištěm, lesíkem i altánkem, který je využíván pro míčové hry, lanové aktivity, oblíbené ježdění na kolečkových bruslích a podobně.

 

Je to již osmý měsíc od doby, kdy jsme poprvé otevřeli „oratoř“ v Prostřední Suché v areálu ZŠ Kapitána Jasioka. Máme za sebou již spoustu pěkných zážitků. Dětí pomalu přibývá a důvěra pomalinku roste. Děti k nám rády chodí, zapojují se do širokého množství aktivit, které jim nabízíme např. florbal, stepmanie, výtvarka, kalčo, týmové hry, soutěže, slůvko apod. Nyní se pod názvem Přístav válí 2014 skrývá i blížící se rozlučková akce na konec školního roku, která proběhne v Přístavu 9. 6. 2014. Tato akce je především určena pro rodiče dětí, kteří se mohou podívat na místo, kde si jejich děti hrají. Pro rodiče bude připraven program. Maminky i babičky si mohou vyzkoušet vyrobit sadu šperků z fima. Tatínkové zase budou mít možnost zapojit se do fotbalového turnaje. Nebude chybět ani drobné občerstvení. Na konci akce budou mít možnost rodiče navštívit náš drobný bazárek, z kterého si budou moci odnést třeba drobnou elektroniku, věci, drobnosti, hračky apod. Jsem vděčná za to, že mohu v Přístavu pracovat a trávit čas s dětmi, které to potřebují.

 

Od 15. 7. 2014 – 17. 7. 2014 se uskutečnil první letní příměstský tábor nové pobočky Přístav. Celá akce se uskutečnila na pobočce Šumbark. Některé děti z Přístavu tak poprvé opustily Prostřední Suchou a jely se podívat na jinou pobočku. Děti byly rozděleny do dvou větších skupin. Téma tábora bylo – Zábava v Rubikově kostce. Celou dobu probíhal pestrý program, kdy kouzelná Rubikova kostka, která skrývá tajemství her, byla ohrožena Trifidy!!! Děti se však nenechaly zastrašit. Rubikovu kostku nakonec zachránili svou vytrvalostí a aktivním přístupem. Rubikova kostka tak odkryla poklad, který celou dobu skrývala. Nikdo tak z tábora neodešel s prázdnou. Jednoduše to bylo krásné dobrodružství plné her i napětí. Dětem se tábor líbil. Doufáme, že i příští rok se k nám znovu spousta dětí připojí.

 

Je to již dva a půl roku, co funguje nejmladší klub střediska volného času sv. Jana Boska v Havířově v lokalitě Prostřední Suchá. Za dva roky jde vidět, jak pobočka pomalu roste. Na začátku naší práce bylo přihlášeno něco málo přes 50 klientů, dnes již je to dvakrát tolik a počet nově příchozích dětí postupně stoupá. Klub je založen na zájmových útvarech, volnočasovém programu většinou venku za pěkného počasí, čtvrtečním slůvku a drobných akcích. Pro děti je letos opět připraven také příměstský tábor Z pohádky do pohádky. Běžnou záležitostí se staly boskáče, které děti sbírají za účast na zájmových útvarech, za pomoc vedoucím, za soutěže apod. Na konci měsíce května pak proběhne vyhodnocení aktivních dětí za půlroční snahu formou drobných odměn. Běžný den v klubu je živý, veselý, soutěživý a především užitečně tráveným časem, který má smysl. Za práci v klubu jsme vděční i dobrovolníkům a externistům, bez kterých bychom se v Přístavu moc neobešli. 

25. výročí díla Dona Boska v Havířově v multimediální prezentaci